Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma
Re-conservation and reinterpretation of a Roman fresco from Sirmium
Abstract
Rad se bavi rekonzervacijom fragmenata rimske zidne slike kao i novom interpretacijom njenog ikonografskog sadržaja. Konzervacija ovih fragmenata započeta je tokom devedesetih godina prošlog veka i tada nije bila završena. U međuvremenu je celina polomljena, jer nije imala potporni nosač, te je ponovna konzervacija izvedena 2018. godine. Značaj ove rekonzervacije ogleda se ne samo u tome što je sprečeno dalje propadanje eksponata izvođenjem adekvatne zaštite već i u tome što su pojedini fragmenti vraćeni na svoja mesta, poput stopala koje je bilo postavljeno pored lica, što je kompozicija znatno sužena i što su delovi haljine raspoređeni u logičnu celinu. U literaturi je navedeno da je figuralna predstava u kratkoj tunici, a ponovnom obradom materijala došlo se do zaključka da je ona u dugoj haljini. Takođe, pomenuta je traka koja ide oko glave, ali pažljivom analizom ona nije uočena. Za stopalo koje je bilo postavljeno pored lica pretpostavljeno je da je u pitanju mesečev srp. Iako se... za ovu predstavu do sada smatralo da prikazuje Dijanu ili Atalantu, ona bi u stvari mogla da predstavlja Menadu - koja bi mogla držati elegantni tirs i daire u rukama dok igra, na šta sugeriše vrtlog pokreta ruku i haljine. Najbliže paralele nalazimo u mozaiku iz Stare Zagore, kao i na fresci sa lokaliteta Murecine ili Moregine.
This paper deals with the re-conservation of an old conserved unit and the new iconographic analysis of a wall painting that was kept in the Museum of Srem's (Sremska Mitrovica, Serbia) storage depot. Experts from the Provincial Institute for the Protection of Cultural Monuments started but did not finish the reconstruction in the 1990s, which has led to its further deterioration. Their conservation and restoration work on these fragments were extensive and offered a wealth of extraordinary technological and iconographic information.
Keywords:
zidno slikarstvo / Sirmijum / rekonzervacija / menada / ikonografija / gips / wall painting / Sirmium / re-conservation / maenad / iconography / gypsumSource:
Starinar, 2020, 70, 225-237Publisher:
- Arheološki institut, Beograd
Institution/Community
Археолошки институт / Institute of ArchaeologyTY - JOUR AU - Gavrilović, Dragana AU - Ponjavić, Kristina PY - 2020 UR - http://rai.ai.ac.rs/handle/123456789/346 AB - Rad se bavi rekonzervacijom fragmenata rimske zidne slike kao i novom interpretacijom njenog ikonografskog sadržaja. Konzervacija ovih fragmenata započeta je tokom devedesetih godina prošlog veka i tada nije bila završena. U međuvremenu je celina polomljena, jer nije imala potporni nosač, te je ponovna konzervacija izvedena 2018. godine. Značaj ove rekonzervacije ogleda se ne samo u tome što je sprečeno dalje propadanje eksponata izvođenjem adekvatne zaštite već i u tome što su pojedini fragmenti vraćeni na svoja mesta, poput stopala koje je bilo postavljeno pored lica, što je kompozicija znatno sužena i što su delovi haljine raspoređeni u logičnu celinu. U literaturi je navedeno da je figuralna predstava u kratkoj tunici, a ponovnom obradom materijala došlo se do zaključka da je ona u dugoj haljini. Takođe, pomenuta je traka koja ide oko glave, ali pažljivom analizom ona nije uočena. Za stopalo koje je bilo postavljeno pored lica pretpostavljeno je da je u pitanju mesečev srp. Iako se za ovu predstavu do sada smatralo da prikazuje Dijanu ili Atalantu, ona bi u stvari mogla da predstavlja Menadu - koja bi mogla držati elegantni tirs i daire u rukama dok igra, na šta sugeriše vrtlog pokreta ruku i haljine. Najbliže paralele nalazimo u mozaiku iz Stare Zagore, kao i na fresci sa lokaliteta Murecine ili Moregine. AB - This paper deals with the re-conservation of an old conserved unit and the new iconographic analysis of a wall painting that was kept in the Museum of Srem's (Sremska Mitrovica, Serbia) storage depot. Experts from the Provincial Institute for the Protection of Cultural Monuments started but did not finish the reconstruction in the 1990s, which has led to its further deterioration. Their conservation and restoration work on these fragments were extensive and offered a wealth of extraordinary technological and iconographic information. PB - Arheološki institut, Beograd T2 - Starinar T1 - Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma T1 - Re-conservation and reinterpretation of a Roman fresco from Sirmium EP - 237 IS - 70 SP - 225 DO - 10.2298/STA2070225G ER -
@article{ author = "Gavrilović, Dragana and Ponjavić, Kristina", year = "2020", abstract = "Rad se bavi rekonzervacijom fragmenata rimske zidne slike kao i novom interpretacijom njenog ikonografskog sadržaja. Konzervacija ovih fragmenata započeta je tokom devedesetih godina prošlog veka i tada nije bila završena. U međuvremenu je celina polomljena, jer nije imala potporni nosač, te je ponovna konzervacija izvedena 2018. godine. Značaj ove rekonzervacije ogleda se ne samo u tome što je sprečeno dalje propadanje eksponata izvođenjem adekvatne zaštite već i u tome što su pojedini fragmenti vraćeni na svoja mesta, poput stopala koje je bilo postavljeno pored lica, što je kompozicija znatno sužena i što su delovi haljine raspoređeni u logičnu celinu. U literaturi je navedeno da je figuralna predstava u kratkoj tunici, a ponovnom obradom materijala došlo se do zaključka da je ona u dugoj haljini. Takođe, pomenuta je traka koja ide oko glave, ali pažljivom analizom ona nije uočena. Za stopalo koje je bilo postavljeno pored lica pretpostavljeno je da je u pitanju mesečev srp. Iako se za ovu predstavu do sada smatralo da prikazuje Dijanu ili Atalantu, ona bi u stvari mogla da predstavlja Menadu - koja bi mogla držati elegantni tirs i daire u rukama dok igra, na šta sugeriše vrtlog pokreta ruku i haljine. Najbliže paralele nalazimo u mozaiku iz Stare Zagore, kao i na fresci sa lokaliteta Murecine ili Moregine., This paper deals with the re-conservation of an old conserved unit and the new iconographic analysis of a wall painting that was kept in the Museum of Srem's (Sremska Mitrovica, Serbia) storage depot. Experts from the Provincial Institute for the Protection of Cultural Monuments started but did not finish the reconstruction in the 1990s, which has led to its further deterioration. Their conservation and restoration work on these fragments were extensive and offered a wealth of extraordinary technological and iconographic information.", publisher = "Arheološki institut, Beograd", journal = "Starinar", title = "Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma, Re-conservation and reinterpretation of a Roman fresco from Sirmium", pages = "237-225", number = "70", doi = "10.2298/STA2070225G" }
Gavrilović, D.,& Ponjavić, K.. (2020). Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma. in Starinar Arheološki institut, Beograd.(70), 225-237. https://doi.org/10.2298/STA2070225G
Gavrilović D, Ponjavić K. Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma. in Starinar. 2020;(70):225-237. doi:10.2298/STA2070225G .
Gavrilović, Dragana, Ponjavić, Kristina, "Rekonzervacija i reinterpretacija rimske freske iz Sirmijuma" in Starinar, no. 70 (2020):225-237, https://doi.org/10.2298/STA2070225G . .